JMLC  2003

 

August 24 – 27, 2003 in Klagenfurt/Austria

 

JMLC 2003 - Final Program

 

Sunday, 08/24/2003

Monday, 08/25/2003, in HS_B

Tuesday, 08/26/2003, in HS_B

Wednesday, 08/27/2003, in HS_A

 

 

09:00: Opening

M. Hitz + L. Böszörmenyi

09:00 - 10:00: Chair: N. Wirth

Jayadev Misra, “Computing with Distributed Resources”

 

 

 

09:00 - 12:30 & 14:00 - 17:00:

Location: HS 1

FULL DAY Tutorial on

The Microsoft .NET Technology”, Wolfgang Beer, Dietrich Birngruber, Hanspeter Mössenböck, Albrecht Wöß

 

09:00 - 12:30:

Location: HS 3

HALF DAY Tutorial on

Design by Contract and the Eiffel Method”, Bertrand Meyer

09:30 - 10:30: Chair: L. Böszörmenyi

Niklaus Wirth, “The Essence of Programming Languages”

09.30 - 10:30: Chair: L. Böszörmenyi

C.A.R. Hoare, “The Verifying Compiler: A Grand Challenge For Computing Research”

10:00 - 10:30: Coffee break

10:30 - 11:00: Coffee break

10:30 - 12:15: Chair: H.P. Mössenböck

Session 4: Frameworks and Design Principles

10:30-10:55 J. Gough, D. Corney - Leveraging Managed Frameworks from Modular Languages

10:55-11:20 B. Kirk, S. Doyle, T. Harris , T. Priestley - Systems = Components Languages: Building a flexible real-time simulation and test environment

11:20-11:45 V. Arslan, P. Nienaltowski, K. Arnout - Event Library: an object-oriented library for event-driven design

11:45-12:00 C. Dallermassl, K. Blümlinger, H. Haub, P. Zambelli - Controlling Access to Distributed Object Frameworks

12:00-12:15 T. Frey - Architectural Aspects of a Thread-safe Graphical Component System based on AOS

10:30 - 11:00: Coffee break

 

11:00 - 12:45: Chair: B.Meyer

Session 1: Architectural Concepts and Education

11:00-11:25 J. Templ - The KITE Application Server Architecture

11:25-11:50 R. Goeckelmann, S. Frenz, M. Schoettner, P. Schulthess - Compiler Support for Reference Tracking in a type-safe DSM

11:50-12:05 H. Zhu, D. Lightfoot - Caste: A Step Beyond Object Orientation

12:05-12:20 P. Roe – Distributed XML Objects

12:20-12:45 F. Tkachov - Programming education: a Russian perspective

 

11.00 - 12.00: Chair: H. Kosch

Jim Miller, Evolving a Multi-Language Object-Oriented Framework: Lessons from .NET

 

 

12:45 - 14:00: Lunch break

12:15 - 14:00: Lunch break, Industrial Demos

As special demonstration time, the lunch break will be offered

 

14:00 - 17:30:

Location: HS 4

HALF DAY Tutorial on

C# - The modular language for the 2000s”, Judith Bishop, Nigel Horspool

 

14:00 - 17:30:

Location: HS 3

HALF DAY Tutorial on

Trusted components and attempts at proofs”, Bertrand Meyer

14:00 - 15:00: Chair: F. Peschel-Gallee

Michael Franz, “Safe Code: It's Not Just For Applets Anymore”

14:00 - 15:30: Chair: J. Gutknecht

Session 5: Compilers and Tools

14:00-14:25 A. Wöß, M. Löberbauer, H. Mössenböck - LL(1) Conflict Resolution in a Recursive Descent Compiler Generator

14:25-14:50 U. Hirnschrott, A. Krall, B. Scholz - Graph Coloring vs. Optimal Register Allocation for Optimizing Compilers

14:50-15:15 M. Schordan, D. Quinlan - A Source-To-Source Architecture for User-Defined Optimizations

15:15-15:30 P. Reed - An Oberon Linker for an Imperfect World – More Notes on Building Your Own Tools

  

15:00 - 16:35: Chair: F. Peschel-Gallee

Session 2: Component Architectures

15:00-15:25 R. Tusch - Towards an Adaptive Distributed Multimedia Streaming Server Architecture Based on Service-oriented Components

15:25-15:50 S. Kent - A layered type system for re-entrance control

15:50-16:05 A. Koltashev - A practical approach to software portability based on strong typing and architectural stratification

16:05-16:20 K. Blümlinger, C. Dallermassl, H. Haub, P. Zambelli - Object Life-Cycle Management in a Highly Flexible Middleware System

16:20-16:35 P. Hnetynka, P. Tuma - Fighting Class Name Clashes in Java Component Systems

15:30 - 16:00: Coffee break

16:00 - 17:30: Chair: M. Franz

Session 6: Formal Aspects and Reflective Programming

16:00-16:25 R. Bates - Language Definition in the Schütz Semantic Editor

16:25-16:50 R. Mittermeir, A. Bollin - Demand-driven Specification Partitioning

16:50-17:15 T. Genssler, V. Kuttruff - Source-to-Source Transformation In The Large

17:15-17:30 G. Kis, J. Orosz, M. Pintér, Z. László, T. Genssler - Metaprogramming Library for the C# Programming Language

16:35 - 17:00: Coffee Break

17:00 - 18:30: Chair: R. Mittermeir

Session 3: Language Concepts

17:00-17:25 A. Furfaro, L. Nigro, F. Pupo - Real-Time Systems Development Using Hierarchical State Machines

17:25-17:50 A. Bergel, S. Ducasse, R. Wuyts - Classboxes: A Minimal Module Model Supporting Local Rebinding

17:50-18:15 J. Gutknecht, E. Zueff - Zonnon for .NET A Language and Compiler Experiment

18:15-18:30 C. Heinlein - Safely Extending Procedure Types to Allow Nested Procedures as Values

17:30 - 18:30: Welcome Reception

For all participants of the conference and their attendance.

Location: buffet area on level 1

18:00 - 19:30, in HS_A:

Memorial panel in honor of:

Dijkstra, Dahl, Nygaard

 

18:45 - Guided Tour through Klagenfurt

A bus will be available at the University's parking lot West.

19:30 -

Banquet

19:30 -

Opening Memorial Exhibition

Buffet